TIĞ İŞİ 3 BOYUTLU BATTANİYE YAPIMI


3-Boyutlu-Battaniye-Yapımı

3 boyutlu battaniye yapımı

Sizler için oldukça farklı ve şık bir battaniye modelimiz var. Bakıldığında 3 boyutlu olarak görülen bu battaniye modelinin yapımı zor gibi görünse de aslında oldukça basit bir model.

3-Boyutlu-Battaniye-Yapımı

Tığ ile yapılan bu 3 boyutlu battaniye modeli için 3 farklı renkte ip kullanılmış. Bu iplerden birisi koyu renk iken biri bu rengin açığı bir diğer renk olarak da beyaz seçilmiş.

Bu battaniyenin yapımı için öncelikle küçük motifler yapmanız gerek. İlk bakışta battaniyenin bu motiflerden yapıldığı anlaşılmasa da biraz daha incelediğinizde battaniyenin küçük motiflerden oluştuğunu fark edebilirsiniz.

Bu motifleri oluştururken ise basit tığ işi trabzanlar yapıyoruz. Görselde görüldüğü gibi trabzan yapılarak ve her sırada trabzanlar arttırılarak belirli bir sıra gidiliyor. Daha sonra ise tekrar azaltma yapılarak bir baklava dilimi oluşturuluyor. Bu şekilde 3 farklı renk iplikten belirli bir miktar motifler hazırlanıyor. (aşağıda bulunan videoyu takip ederek baklava diliminin nasıl yapıldığını görebilirsiniz)

Hazırlanan bu motifler görselde olduğu gibi birleştirilerek bir battaniye oluşturuluyor. Burada üç boyutlu olması için renklerin doğru bir şekilde konulması önemlidir. Ayrıca kenar kısımlarda kalan boşluklara ise yarım baklava dilimi yapılarak battaniye tamamlanmış oluyor.

Burada birleştirme işlemini yine tığ ile yapmanız gerek ve birleştirme yapımına dikkat etmelisiniz ki battaniyenin görünümü bozulmasın. Ayrıca yine bu şekilde motifler yapıp birleştirme kısımında farklı renk bir ip kullanarak birleştirmede yapabilirsiniz. Bu şekilde de değişik bir model oluşturmuş olacaksınız.

kaynak: http://www.diyhowto.org/crochet-block-blanket-free-patterns/

About Tesettür Kıyafetler
Tesettür kıyafet modellerini araştırıp severek önünüze getiriyorum. Kombin yapacağınız en güzel örnekleri bulup buluşturuyorum hanımlar. Paylaştıklarımı seviyorsanız? beğenir veya sosyal medyada paylaşırsanız mutlu olurum.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.